Není čas ztrácet čas

Já jsem veskrze netrpělivý člověk. A velmi důvěřivý a naivní tvor. Poslední třičtvrtě rok byl veliká zkouška pro mou trpělivost i nervy. Snažila jsem se všemi možnými prostředky zavést diskuzi s těmi, kdo rozhodují. Nebo do toho aspoň mluví. Nebo aspoň znají někoho někde. Je to marný, je to marný, je to marný.

Nemám ráda agresi a hádky, z mé zkušenosti to nevede k ničemu dobrému. Mám raději diskuzi. Ale to věčné oddalování je tak do očí bijící, že když přišel návrh na blokádu a stávkovou pohotovost, nedokážu říci ne. Už mi dochází síly s apelací na zdravý rozum a pokus o vytvoření tvůrčího a bezpečného prostředí. Naši politici se rozhodli, z mého pohledu, že zničí zemědělství v Česku a dělají pro to všechno. A to veřejně přiznávám, že jsem tuto vládu volila. 🙁

Ministerstvo životního prostředí se ohání ochranou půdy. Copak ji zemědělci účelově ničí? Na čem bychom proboha hospodařili, kdybychom se o krajinu, která nás živí, nestarali? Kdy už někdo pochopí, že táhneme za jeden provaz?

Začíná období řízeného snížení produkce, účelovosti, těžení dotací a jiných nesmyslů. Selský rozum je jen mlhavá vzpomínka, dnes nás řídí soudruh s kulatým razítkem, který neví, s jakým nápadem se zítra probudí a na jakou stranu bude foukat vítr.

Závidím všem rostlinným farmám v nížinách. Pro nás byla živka tématem před několika lety. Zachovat či zrušit? Odpověď byla zachovat. Z ekonomických důvodů? Nikoli. Kvůli přidané hodnotě. Kvůli tradici. Kvůli zaměstnanosti. Černá nula pro nás byla akceptovatelná a výhled byl spíše pozitivní. Dnes mě to stojí bezesné noci, úvěrové zatížení je nemalé a investice do moderní stáje zmařená. Rozhodli bychom se dnes jinak? Rozhodně.

Naše bezesné noci provázela i situace na energetickém trhu. Máme bioplynovou stanici. Jupí. Ještě minulý týden to vypadalo, že budeme danit 90%. Dnes už se mi spí lépe, protože jsme osvobozeni. Takže tady se zase váhy otočili a to, co jsme si vydělali nám vláda nechá. Protože dotace nám bude krátit. Jenže všichni neměli takové „štěstí“. Byli jsme připraveni se podělit vysokou daní, protože prostě geopolitická situace a protože solidárnost a protože proto.

Nejvíc mě na celé situaci mrzí, že rozděluje zemědělskou veřejnost. Dotace nejsou a nebudou spravedlivé. Kéž by šly zrušit! Ale jednou jsou ve prospěch toho a podruhé toho. Solidarita a jednotnost v přístupu a názorech by měla být zachována.

Jestli aspoň trošku souzníte s tím, co jsem psala a je vám taky tak smutno z toho, co se děje „o nás bez nás“, zapojte se do aktivního dění, nerezignujte a pojďte cinkat klíči!

Hrábli jsme si do vlastního svědomí a z Moravského zemědělského memoranda udělali prostě Zemědělské memorandum. Sbíráme příznivce:

https://forms.gle/o1pSs51CWeVGgTnK7

Děkuji za aktéry, za naše kolegy, rodiny, spoluobčany a všechny, kteří ani neví, co se na ně řítí.